Uchwała Nr XIII/109/2004
Rady Gminy Rojewo
z dnia 26 marca 2004 r.
w sprawie: uchwalenia na 2004 r. programu współpracy Gminy Rojewo z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na 2004 rok.
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 96, poz 873) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591,z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz.1271 i Nr 214 poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1558).
Rada Gminy
uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala się program współpracy Gminy Rojewo na 2004 r. z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do innych Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania ,jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rojewo.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 24 kwietnia 2003 r. Sejm uchwalił ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawę – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Ustawy zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw Nr 96 z dnia 29 maja 2003 r. pod poz. 873 i 874.
W gminie Rojewo funkcjonują organizacje o charakterze pozarządowym, które działają w wielu obszarach życia społecznego, rozwiązując często ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej problemy.
Jednym z elementów determinujących rozwój organizacji tzw. Trzeciego sektora jest harmonijna współpraca między organizacjami pozarządowymi a samorządem. Opracowany roczny program współpracy stanowiący załącznik do niniejszej uchwały daje gwarancję prawidłowej współpracy stanowiący załącznik do niniejszej uchwały daje gwarancję prawidłowej współpracy i w sposób precyzyjny określa płaszczyznę wspólnego działania.
Konieczność uchwalenia rocznego programu współpracy wynika z art. 5 usdt.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r., ustawy o działalności pożytku publicznego o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).
Inicjatorem uchwały jest Wójt Gminy Rojewo.
PROGRAM NA 2004 ROK WSPÓŁPRACY
GMINY ROJEWO
z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego.
Celem współpracy Gminy Rojewo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest włącznie tych jednostek na zasadzie partnerstwa do działalności społecznie użytecznej, na rzecz pożytku publicznego, w realizacji zadań gminy.
Współpraca ta oparta będzie na zasadach wzajemnej pomocy, suwerenności stron, partnerstwa uczciwej konkurencji, efektywności i jawności.
Oznaczać to będzie rozwiązywanie problemów gminy należących do sfery zadań publicznych, we współpracy z organizacjami pozarządowymi z jednoczesnym wspieraniem ich działalności.
Realizacja zadań publicznych dokonywana będzie zgodnie z wyborem najefektywniejszego sposobu wykorzystania środków publicznych, z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji i jawności.
Współpraca Gminy w sferze zadań publicznych z organizacjami (w art. 3 ust. 2 i 3) będzie przeprowadzona w następujących formach:
1. zaproszenie na sesje rady gminy i posiedzenia komisji organizacji zainteresowanych problematyką ich działalności statutowej.
2. tworzenie w miarę potrzeby wspólnych zespołów problemowych o charakterze doradczym lub inicjatywnym, składającym się z radnych i przedstawicieli jednostek organizacyjnych Gminy Rojewo oraz organizacji pozarządowych dla rozpatrzenia określonych problemów , ustalenia strategii i sposobów wspólnego działania, bądź podjęcia określonej problematyki dla dobra pożytku publicznego,
3. umożliwiania organizacjom pozarządowym nabywania na szczególnych warunkach prawa użytkowania (dzierżawa, najem) nieruchomości (lokali) będących własnością gminy dla celów prowadzenia działalności statutowej tych organizacji, w miarę występowania pustostanów i potrzeb organizacji,
4. zlecania realizacji zadań publicznych w formie:
a) powierzania wykonywania zadań publicznych i udzielania dotacji ze środków budżetowych na sfinansowanie ich realizacji,
b) wspieranie wykonywania zadań publicznych i udzielaniu dotacji na dofinansowanie ich realizacji,
W 2004 roku zadania publiczne gminy, realizowanie przy udziale organizacji o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 będą obejmować następujące sfery:
1. pomocy społecznej, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej w kierunku przeciwdziałaniu ubóstwa i społecznej marginalizacji,
2. ochrony i promocji zdrowia, obejmującej profilaktykę rozwiązywania problemów alkoholowych, reintegrację społeczną osób uzależnionych od alkoholu, przeciwdziałanie narkomanii oraz nikotynizmowi,
3. działania na rzecz osób niepełnosprawnych, a w szczególności dotyczących:
a) wspierania aktywnych form rehabilitacji połączonej z wypoczynkiem,
b) stwarzanie warunków do pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym , sporcie, rekreacji i turystyce,
c) wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w życiu społecznym,
d) aktywizacji zawodowej, zatrudniania i przeciwdziałania skutkom bezrobocia wśród niepełnosprawnych,
e) organizowania różnych form wspierania rodzin z dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną,
4. nauki, edukacji, oświaty i wychowania obejmujące w szczególności organizację konkursów oświatowych,
5. kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, w tym obejmujących organizacje:
a) konkursów, przeglądów imprez oraz innych form służących rozwojowi działalności kulturalnej i artystycznej,
b) upowszechniania kultury wśród osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo,
c) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości , obywatelskiej i kulturowej.
6. kultury fizycznej i turystyki, obejmujące następujące działania:
a) upowszechniania sportu i turystyki wśród niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo,
b) rozwój sportu dzieci i dorosłych,
c) rozwój bazy sportowej,
d) promowanie osiągnięć sportowych zawodników i klubów sportowych,
e) organizację imprez promujących walory turystyczne, przyrodniczo – ekologiczne gminy a także aktywny wypoczynek,
7. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w ramach których przewiduje się:
a) organizację konkursów przyrodniczych,
b) organizację spotkań ekologicznych.