UCHWAŁA NR X/86/2003
RADY GMINY ROJEWO
Z DNIA 5 GRUDNIA 2003 R.
w sprawie: zmiany regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
Działając na podstawie art. 30 ust. 6 i art. 54 ust 3 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997r. Nr 56 poz. 357, z 1998r. Nr 106 poz. 668 i Nr 162 oraz z 2000r. Nr 12 poz. 136, Nr 19 poz. 239 i Nr 22 poz. 291 z póź. zm.) zwanej dalej „Kartą Nauczyciela” w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. – o Samorządzie Gminnym (Dz. U. z 1996r. Nr 13 poz. 74 z póź. zm.) oraz przepisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczegółowych przypadków zaliczania okresu zatrudniania i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39 poz. 455 z póź. zm.)zwanym dalej rozporządzeniem.
Rada Gminy
uchwala, co następuje:
§ 1
Wprowadzić zmiany do regulaminu, stanowiącego załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXIII/161/2000 z dnia 23 sierpnia 2000r.w sprawie wynagrodzenia nauczycieli, określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego:
1/ W § I pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7. wynagrodzenie zasadnicze – przyjmuje się stawki wynagrodzenia zasadniczego ustalone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jednak zastrzega sobie możliwość podwyższenia tych stawek w ramach posiadanych środków finansowych”.
2/ § 2 otrzymuje brzmienie:
„Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego są czynności i działania wykraczające poza obowiązki nauczyciela, wynikające z art. 6 oraz art. 42 ust. 2 ustawy –Karta nauczyciela ”.
3/ W § 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 20% jego wynagrodzenia zasadniczego. Na dodatek motywacyjny przeznacza się środki w wysokości 1,2% wynagrodzeń zasadniczych w danej szkole”.
4/ W § 3 po pkt 1 dopisać pkt 1a, w brzmieniu:
„1a. Dla dyrektorów i kierowników placówek przeznacza się środki na dodatek motywacyjny w wysokości 0,3% wynagrodzeń zasadniczych, wszystkich nauczycieli w gminie”.
5/ W § 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznawania, uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w § 2, ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora- wójt gminy”.
6/ W § 4 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne, w jakich szkoła funkcjonuje, ustala:
dla dyrektora i kierownika filii- wójt gminy”.
7/ W § 9 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Wysokość dodatku za warunki pracy, z uwzględnieniem warunków, o których mowa w § 7, ustala dla nauczyciela dyrektor, a dla dyrektora- wójt gminy”.
8/ W § 12 pkt 3b, otrzymuje brzmienie:
„3b. ze środków, o których mowa w ust.1b wójt gminy”.
9/ § 13 otrzymuje brzmienie:
„§ 13. Nagrody, o których mowa w § 12, są przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach, dyrektor za zgodą wójta gminy może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie”.
10/ W § 14 pkt 1, otrzymuje brzmienie:
„1. Nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w:
Gimnazjum Publicznym w Rojewie,
Szkole Podstawowej w Rojewie,
Szkole Podstawowej w Liszkowie,
Szkole Podstawowej w Rojewicach
Szkole Podstawowej w Liszkowie- Filia w Ściborzu
i posiadającemu kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy”.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rojewo.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do wynagrodzeń należnych od dnia 1 września 2003r.
UZASADNIENIE
Proponowane zmiany w § 3 w załączniku Nr 1 do uchwały Nr XXIII/161/2000 Rady Gminy Rojewo z dnia 23 sierpnia 2000r. w sprawie wynagradzania nauczycieli ma na celu motywowanie nauczycieli do wydajnej pracy. Wysokość dodatków jest utrzymana na poziomie roku ubiegłego i nie rodzi skutków finansowych dla organu prowadzącego.
Jednocześnie na podstawie zmiany ustawy z dnia 8 marca 1990 r. – o Samorządzie Gminnym
(Dz. U. z 1996r. Nr 13 poz. 74 z póź. zm.) wprowadza się w § 4,9,12,13 zmiany wynikające z przejęciem kompetencji zarządu gminy przez wójta gminy.
Zmiana dotycząca treści § 14 wynika ze zmiany sieci szkół i placówek przedszkolnych tj. ich likwidacji.