Uchwały Rady - archiwum

Uchwała Nr XIII 108/2004

Uchwała Nr XIII/108/2004

Rady Gminy Rojewo

z dnia 26 marca 2004 r.



w sprawie : przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004r.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.)


Rada Gminy
uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjąć Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004 - stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.


§ 2

Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.













UZASADNIENIE

Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych Gminy. Realizacja zadań prowadzona jest w oparciu o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwalanego corocznie przez Radę Gminy.





















Załącznik do
Uchwały Nr XIII/108/2004
z dnia 26 marca 2004 r.









GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH DLA GMINY ROJEWO NA ROK 2004













I. Wstęp

W różnych fazach ludzkiego życia, w tym także życia rodzinnego pojawiają się problemy, które jeżeli nie zostaną w porę rozwiązane mogą przyczynić się do rozpadu rodziny. Współczesna rodzina boryka się z wieloma kłopotami, a jednym z nich jest alkoholizm. Za rodzinę z problemem alkoholowym uważa się rodzinę, w której co najmniej jedna osoba nadużywa alkoholu w sposób przynoszący szkodę. Problemy związane z alkoholem ma nie tylko osoba nadużywająca alkoholu, ale także wszyscy, którzy pozostają w więzi z alkoholikiem. Choroba ta obejmuje całą rodzinę, dlatego nadużywania alkoholu nie można rozpatrywać jako problemu wyizolowanych osób. Powoduje on nie tylko poważne zaburzenia w biopsychicznym funkcjonowaniu organizmu, ale poprzez jego skutki społeczne- dewiacji ulegają też zbiorowości czy grupy, w których dany człowiek funkcjonuje. Alkoholicy wywierają bardzo silny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, dlatego alkoholizm zwany jest czasem chorobą rodziny.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest kontynuacją zadań realizowanych już od kilku lat. Program ten opracowany jest na podstawie doświadczeń z lat poprzednich, Narodowego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a także o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Przedmiotowa ustawa nakłada na Gminę obowiązek ograniczenia dostępności alkoholu w szczególności nieletnim, leczenie i terapie osób uzależnionych od alkoholu, zapobiegania przemocy w rodzinie, która jest następstwem nadużywania alkoholu, ma także za zadanie prowadzić działalność wychowawczą i informacyjną.
Celem niniejszego opracowania jest wnikliwa ocena i diagnoza stanu problemów alkoholowych w Gminie, z rozpoznaniem i wyeksponowaniem faktów sprzyjających występowaniu i rozwoju zjawiska oraz przedstawienie bazy, zasobów i działań zmierzających do łagodzenia problemu i jego skutków.
Priorytetowe cele programu realizowane są w dwóch kierunkach i obejmują zapobieganie powstaniu uzależnień od alkoholu oraz zmniejszanie rozmiarów aktualnie istniejących problemów alkoholowych.
Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są środki finansowe budżetu Gminy pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Alarmujące rozmiary problemu alkoholizmu, wskazują na konieczność poświęcenia mu większej uwagi i podjęcia starań w celu niesienia pomocy alkoholikom i ich rodzinom. Te właśnie zadania podejmuje w swej pracy Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rojewie.



II. Diagnoza i ocena stanu zagrożenia.


1. Charakterystyka Gminy Rojewo

Gmina Rojewo położona jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Obejmuje obszar 12.021 ha, zamieszkały przez 4.673 osób, w tym 1.235 dzieci i młodzieży do lat 18. Do gminy należy 28 wsi. W skład gminy wchodzi 17 sołectw. Gmina graniczy z gminami: Gniewkowo, Inowrocław, Złotniki Kujawskie oraz Solec Kujawski.
Pod względem demograficznym należy do małych gmin w województwie. Jest gminą typowo rolniczą. Na terenie gminy znajduje się Gimnazjum Publiczne, 3 Szkoły Podstawowe i 1 Filia: w Ściborzu.
Do Gimnazjum uczęszcza 216 dzieci, natomiast w szkołach podstawowych ogółem uczy się 460 dzieci.
Na terenie Gminy znajdują się 2 ośrodki zdrowia.
27-procentowy poziom bezrobocia ma istotny wpływ na stan problemów alkoholowych.
Obecnie w Gminie zarejestrowanych jest 564 bezrobotnych, w tym 252 kobiet.
W Gminie jest 45 rodzin patologicznych. Wszystkie te rodziny objęte są pomocą udzielaną przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rojewie.

2. Dane w zakresie naruszenia porządku publicznego pod wpływem alkoholu w roku 2003r. na terenie Gminy Rojewo

Komisariat Policji w Gniewkowie oraz Posterunek Policji w Rojewie odnotował 32 interwencje domowe wszczynane pod wpływem alkoholu, z czego 19 sprawców tych interwencji w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa zostali zatrzymani do wytrzeźwienia w Izbie Wytrzeźwień w Inowrocławiu. Ujawniono 8 przypadków kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej, 4 przypadki kierowania samochodem osobowym i jeden przypadek kierowania ciągnikiem.


3. Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczona do spożycia (stan na 31.12.2003r):

poza miejscem sprzedaży:
- do 4,5% oraz piwo - 13 punktów
- od 4,5% do 18% - 12 punktów
- powyżej 18% - 8 punktów.


w miejscu sprzedaży:

- do 4,5% oraz piwo - 5 punktów ( plus 3 ogródki piwne)
- od 4,5% do 18% - 4 punkty
- powyżej 18% - 4 punkty.

Na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych przypada 222 mieszkańców.


III. Dane dotyczące działania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rojewie.

Komisja w roku 2003 odbyła 14 posiedzeń. Zostało rozpatrzonych 13 wniosków dotyczących wezwań osób nadużywających alkohol na komisję. 6 osób zostało skierowanych na badania do biegłego od uzależnień alkoholowych do Poradni Odwykowej w Inowrocławiu w celu zdiagnozowania i ustalenie przebiegu leczenia odwykowego. Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zobowiązał 2 osoby do podjęcia leczenia w trybie stacjonarnym.
Komisja współpracuje z Komisariatem Policji Gniewkowie oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rojewie w przedmiocie rodzin i osób zagrożonych alkoholizmem.

IV. Programowe zadania Komisji


Komisja wypełnia zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zadania te obejmują opiniowanie, inicjowanie i nadzorowanie wykonania Gminnego Programu, współpracę z koordynatorem przy konstruowaniu projektu Gminnego Programu, kierowanie na badania w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, opiniowanie decyzji o wydanie zezwolenia oraz o cofaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu, prowadzenie kontroli wraz z innymi organami uprawnionymi, przestrzegania warunków sprzedaży i podawania napojów alkoholowych;
Oprócz powyższych zadań, które ściśle określa Ustawa Komisja stawia sobie szereg zadań do realizacji, które mają pomóc i wspierać nie tylko osoby dotknięte alkoholizmem, ale również ich rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
Większość zadań jest kontynuacją pracy Komisji z lat poprzednich. W dalszym ciągu w czasie roku szkolnego realizowane będą programy „Elementarz 7 kroków” oraz. „”Spójrz inaczej” w szkołach podstawowych i gimnazjum na terenie Gminy , których celem jest rozpoznanie i skuteczne zwalczanie zjawiska alkoholizmu, przemocy i narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Komisja zwraca uwagę na działania profilaktyczne prowadzone wśród dzieci i młodzieży szkolnej, która polegać będzie na rozprowadzeniu wśród uczniów materiałów informacyjnych o tematyce alkoholowej, narkotykach i paleniu tytoniu. W dalszym ciągu realizowane będą programy „Bezpieczna szkoła” i „ Bezpieczna droga do szkoły” w Gminie.
Również z myślą o młodzieży szczególnie, w dzisiejszych czasach, zagrożonej zjawiskiem alkoholizmu, Komisja w miesiącach od stycznia 2004 do czerwca 2004 będzie kontynuowała działalność świetlic środowiskowych w Szkole Podstawowej w Rojewicach i Gimnazjum w Rojewie. Pedagodzy zatrudnieni w tych placówkach w sposób profesjonalny prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza w zakresie edukacji antyalkoholowej, antynikotynowej oraz antynarkotykowej. Wspierają oni wychowawcze funkcje szkoły oraz zajmują się organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży w sposób adekwatny, poprzez organizowanie konkursów tematycznych, gier i zabaw interpersonalnych pomagających rozwijać inteligencję emocjonalną dzieci, które żyjąc w patologicznych środowiskach często mają zaburzoną sferę emocjonalną. Zajęcia prowadzone w świetlicach pomagają lepiej zrozumieć otaczający je świat, a także procesy jakie w nim zachodzą. Z badań socjologicznych wynika, że najbardziej poszkodowanymi w rodzinach dysfunkcyjnych zwłaszcza alkoholowych są dzieci, dlatego tak duży nacisk Komisja kładzie na zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb, chociażby takich jak jedzenie, w związku z tym Komisja przeznacza pewną kwotę pieniędzy na posiłek dla dzieci przebywających w świetlicy. Oprócz tego ściśle współpracuje z GOPS w Rojewie w sprawie dożywiania dzieci w szkołach.
Kierując się doświadczeniem z lat poprzednich w sprawie pozytywnego odbioru przez dzieci i młodzież gimnazjalną oraz nauczycieli spektakli teatralnych o tematyce antyalkoholowej skierowanych do młodych ludzi, Komisja w ciągu roku szkolnego przewiduje zakupienie kilku spektakli, w celu rozszerzenia i uświadamiania wśród młodzieży wiedzy na temat uzależnień. Podobne znaczenie mają mieć organizowane dla dzieci z rodzin patologicznych wyjazdy do kina, teatru oraz na inne imprezy kulturalne o tej samej tematyce.
Mając na uwagę, iż dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży należy im stworzyć również odpowiednie warunki do wypoczynku Komisja w okresie wakacji letnich skieruje dzieci z rodzin dysfunkcyjnych na obozy socjoterapeutyczne. Obozy są dokładnie wyselekcjonowane z pośród wielu ofert jakie spływają w ciągu roku do Komisji.
Jednak działania profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne kierowane są nie tylko do młodzieży, ale również do szerszej społeczności lokalnej w celu zapobiegania procesom uzależnienia. Krokiem do poszerzania świadomości społecznej jest udostępnienie ludziom źródła wiedzy, w związku z tym Komisja przewiduje zakup literatury fachowej na temat wiedzy o chorobie alkoholowej i narkomanii, prenumeratę czasopism i materiałów edukacyjnych, które będą dostępne zarówno w GOPS, GKRPA, Komisariacie Policji, jak i w szkołach.
Komisja jako komórka o szerokim spektrum działania zmuszona jest współpracować z innymi instytucjami zajmującymi się dobrem i bezpieczeństwem publicznym, dlatego przez cały rok współpracuje ona z Ośrodkiem Profilaktyki, Wczesnej Terapii Uzależnień i Opieki nad Nietrzeźwymi w Inowrocławiu w ramach działań profilaktycznych, z Komisariatem Policji w Gniewkowie i Rojewie, zwłaszcza w sprawie interwencji w środowiskach. Szeroko rozwinięta jest współpraca z GOPS w Rojewie a także ze szkołami z terenu Gminy.
Do zadań Komisji należy również ciągłe doskonalenie członków, a w ramach nich:
- podnoszenie kwalifikacji realizatorów gminnego programu;
- organizowanie kursów i szkoleń służących podnoszeniu kwalifikacji osób biorących udział w rozwiązywaniu problemów alkoholowych, w szczególności: administracji, pracowników GOPS, służby zdrowia, policji, nauczycieli;
- organizowanie szkoleń dla osób ubiegających się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych;
- współpraca z innymi instytucjami i placówkami zajmującymi się problemami alkoholowymi na terenie województwa, polegająca na organizowaniu i uczestniczeniu we wspólnych szkoleniach, warsztatach doskonalących, treningach psychologicznych.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pracę i udział w posiedzeniu otrzymywać będą diety w wysokości 50,00 zł. netto.


V. Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

1. Ustalenie czy punkt spełnia warunki sprzedaży i usytuowania wynikające z przepisów Ustawy oraz Uchwał Rady Gminy. Wymaga jego oględzin oraz ustalenia jego lokalizacji przez pracownika Urzędu Gminy;
2. Wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powinno nastąpić po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Sołeckiej danej wsi, w której ma być prowadzona sprzedaż;
3. W treści zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy uwzględnić warunki z jej korzystania;
4. Zasady określone w pkt. 2 nie mają zastosowania w przypadku wydania zezwoleń na sprzedaż jednorazową;
5. Negatywna opinia mieszkańców (sołectwa) powinna zawierać uzasadnienie;
6. Podmiot gospodarczy zobowiązany jest do uczestniczenia w szkoleniu w zakresie problematyki alkoholowej.


VI. Szczegółowe zasady cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.

1. W przypadku, gdy podstawą cofnięcia zezwolenia są okoliczności, o których mowa w art. 18 ust 7 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, to cofnięcie zezwolenia wymaga opinii Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
2. Przez nieprzestrzeganie zasad obrotu napojami alkoholowymi zawartymi w Ustawie należy rozumieć nie tylko sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, ale również:
- sprzedaż i podawanie alkoholu na kredyt lub pod zastaw;
- prowadzenie reklamy napojów alkoholowych;
- brak w miejscu sprzedaży informacji o szkodliwości spożywania napojów
alkoholowych;
3. Przez zakłócenie porządku publicznego należy rozumieć czyny zabronione przez obowiązujące prawo jako wykroczenia lub przestępstwa, wymierzone przeciwko życiu, zdrowiu, godzące w nietykalność osobistą, w prawo do spokoju i wypoczynku lub skierowane przeciwko mieniu.
4. Przez zakłócenie porządku publicznego zaistniałe w miejscu i okolicy punktu sprzedaży należy rozumieć zdarzenia pozostające w związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy sprzedażą napojów alkoholowych i zajściach mających charakter naruszeń norm prawnych i moralnych.


VII. Kontrola przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.


1. Kontrola zasad obrotu napojami alkoholowymi wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz postanowień Rady Gminy w Rojewie, może zostać przeprowadzona w związku ze skargą grupy mieszkańców gminy, sołectwa, organów Policji lub z inicjatywy organu kontrolnego.
2. W czynnościach kontrolnych mogą uczestniczyć członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.







VIII.
Planowane zadania
do realizacji w ramach programu
na 2004r.


Lp Zadania Koszt realizacji
1. Szkolenia dla członków komisji (delegacje, szkolenia, wyjazdy członków komisji) 900,00 zł
2. Dofinansowanie na wypoczynek letni dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym 8.000,00 zł
3. Spektakle szkolne 1.400,00 zł
4. Lecznictwo odwykowe - pokrywanie kosztów opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholufinansowanie programów profilaktycznych skierowanych przez Ośrodek Wczesnej Terapii Uzależnień Alkoholowych 600,00 zł 300,00 zł
5. Diety członków komisji 3.400,00 zł
6. Zakup folderów, czasopism 1.050,00 zł
7. Zakup wyposażenia świetlic 2.850,00 zł
8. Konkurs profilaktyczny przeprowadzony w szkołach 500,00 zł
9. Telefon dla ofiar przemocy „Niebieska Linia” przekazane zgodnie z umową Nr ZS.IV.0116-POR z dn. 15.02.2000r.- 0,03 gr. od mieszkańca 140,19 zł
10. Działalność świetlic środowiskowych 5.246,51 zł
11. Wynagrodzenia osobowe pracowników 15.520,00 zł
12. Ubezpieczenia społeczne 2.668,00 zł
13. Materiały biurowe 425,30 zł
RAZEM: 43.000,00 zł


Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 marca 2008 23:04
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krzysztof Górny
Ilość wyświetleń: 571
12 marca 2008 23:04 Krzysztof Górny - Utworzenie dokumentu
Zatrzymaj banner przewijany