Protokoły z posiedzeń

protokół nr 12/2004

Znak: 0063 – 2 –12/2004 kat. arch. A



Protokół Nr 12/2004

z posiedzenia Komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej
z dnia 4 listopada 2004 r.



1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
2. Wprowadzenie zmian do porządku pracy komisji.
3. Dyskusja nt. działalności LZS – ów i sportu szkolnego na terenie gminy.
4. Wolne wnioski i zapytania.
5. Zakończenie obrad.


Do pkt. 1
Otwarcia posiedzenia i stwierdzenia quorum (5 obecnych) dokonał przewodniczący komisji r. Józef Ratajczak.


Do pkt. 2
r. J. Ratajczak poinformował, że nie ma potrzeby zmiany porządku obrad.


Do pkt. 3:
r. J. Ratajczak – przywitał obecnych nauczycieli, działaczy i członków komisji. Stwierdził, że posiedzenie jest poświęcone gminnemu sportowi. Poinformował, że Starostwo Powiatowe dotowało tylko uczniowskie kluby sportowe. LZS-y nigdy nie otrzymywały dotacji z powiatu. Stwierdził, że ze sportem gminnym nie jest najlepiej, gdyż kluby poszły w stronę quasi-zawodowstwa. Nie jest to właściwy kierunek. Cieszy nas, że zawiązują się UKS-y. Z kolei bulwersujący jest wniosek do budżetu złożony przez LZS-y – opłata za przygotowanie boiska do gry. Dziwna i niepokojąca jest niezgoda panująca pomiędzy LZS Rojewo i LZS Ściborze. Tymczasem nauczyciele z Zespołu Szkół chcą pracować z młodzieżą. Pieniądze na sport powinny być właściwie wydatkowane.

Wójt –stwierdził, że nie jest możliwa akceptacja wniosków złożonych przez LZS-y. Opiewają one łącznie na 50.000 zł. Atmosfera w klubach i pomiędzy działaczami nie jest dobra. Polityka prowadzona przez LZS-y nie jest właściwa. Nie mogą one posiłkować się zawodnikami spoza gminy. Do gry nie dopuszcza się młodzieży, z kolei grają zawodnicy w bardzo zaawansowanym wieku. Postawa i ambicja młodzieży jest o wiele większa niż tych graczy. Bulwersujące jest zachowanie zawodników po meczu.

r. M. Borowiak – stwierdził, że wokół tej sprawy jest dużo szumu. Komisja Gospodarcza zawnioskowała, aby LZS-y otrzymały środki finansowe tylko do połowy roku. Potem dopiero zdecydować o ich zwiększeniu w zależności od postawy zawodników. Jeżeli p. Popielewski i p. Czuk nie mogą zebrać zawodników na mecz to należy sobie dać spokój z wydatkowaniem pieniędzy na tak rozumiany sport.

p. Popielewski – stwierdził, że na ostatnim meczu frekwencja zawodników wynosiła 96,5% zawodników. Wygraliśmy 6:0. Po nim odbyło się zebranie. Zarząd poddał krytyce zawodników i ich wyniki po rundzie jesiennej. Dobrzy zawodnicy studiują, pracują i nie mają czasu na udział w meczach. Do rozgrywek zgłoszono 18 zawodników, a 2 z nich potem odeszło. Na zebraniu zawodnicy zrozumieli swoje błędy i sytuacja się nie powtórzy.

r. J. Ratajczak – zapytał, co działacze zamierzają zrobić aby uzdrowić sytuację w LZS.

p. Popielewski – poinformował, że podjęto rozmowy z zawodnikami młodymi, aby zaczęli grać w LZS Rojewo. Chodzi o 6 osób.

Wójt – zauważył, że był świadkiem jak działacze jeżdżą po domach i proszą zawodników aby grali. Zapytał z czego wynika taka zmiana w podejściu zawodników w porównaniu z poprzednim rokiem. Jeżeli komuś będzie zależało to zawsze znajdzie czas na sport.

p. Czuk – przypomniał, że w 20002 r. został gminnym instruktorem sportowym. Oddelegowano go też na trenera LZS-u. Obecne działanie władz z pewnością pomoże LZS-owi. Z grosza publicznego trzeba się rozliczać i właściwie go wydatkować. Zawodnicy na ostatni mecz przyszli bo się przestraszyli. W minionym roku zabrakło 1 punktu do wejścia do A klasy. Przed tym sezonem chcieliśmy wzmocnić zespół. Przyszli nowi zawodnicy, a młodzi, dotychczasowi stwierdzili że nie będzie dla nich miejsca w składzie i odeszli do innych zespołów. To był nasz błąd. Zespół musimy odmłodzić i znów bawić się w sport.

Wójt – stwierdził, że ambicja to bardzo dobra rzecz. Ale jeśli zawodnicy przegrywają mecze to powinni się sprężyć, a nie rezygnować z kolejnych meczy.

p. Radtke – młodzi zawodnicy z Rojewa przeszli do Liszkowa. Oni chcą grać w piłkę i grają, a nie siedzą na ławce.

p. Słomczewski – poinformował, że w Zespole Szkół są 2 drużyny młodzieżowe – piłki nożnej i siatkówki. Frekwencja na zajęciach jest zawsze 100%. Przychodzą również na nie absolwenci. Młodzież zajmuje wysokie miejsca na zawodach powiatowych. Planujemy utworzyć nieformalną ligę piłki siatkowej. W Więcborku mieliśmy sukcesy w lekkiej atletyce. U nas młodzież się bawi sportem. Absolwenci naszej szkoły również powinni mieć taką możliwość. Trzeba rozwijać sport szkolny i młodzieżowy. Nie można też zapominać o dziewczętach.

r. J. Ratajczak – stwierdził, że środki finansowe powinny być przeznaczane na sport dla tych którym stwarza jego uprawianie przyjemność.

p. Czuk – zauważył, że p. Matyszewski pracuje w Szkole Podstawowej. Kiedy te dzieci wyjdą ze szkoły podstawowej mogą dalej ćwiczyć pod moim okiem. Takie działanie pozwoli nam odmłodzić LZS.

Wójt – oznajmił, że na wszystko musi patrzeć przez pryzmat finansów. Szkoły nie przedstawiły swego zapotrzebowania na sport. W gminie finanse przeznaczane na sport są znaczące i nie powinny być marnotrawione. Działacze muszą się ze sobą dogadać, aby je właściwie wydatkować.

p. Brylew – stwierdził, że w sporcie młodzieżowym nie ma żadnych antagonizmów. Nie trzeba tworzyć nowych drużyn. Wszystko zależy od poszczególnych roczników. Są bardziej i mniej usportowione.

r. J. Ratajczak – zaproponował, aby skończyć z dowożeniem. Jeżeli komuś zależy na uczestnictwie w zajęciach sportowych to zawsze dojedzie. Zapytał działaczy nie można stworzyć 1 gminnego LZS-u.

p. Popielewski – wyjaśnił, że LZS Rojewo i LZS Ściborze się nie dogadają. Osobiście zauważył, że takie posunięcie byłoby zasadne.

Wójt – takiej decyzji nie można podejmować siłowo. Trzeba dojść do wspólnego kompromisu.

p. Popielewski – do końca rundy wiosennej musimy podjąć decyzję nt. fuzji pomiędzy LZS Rojewo i LZS Ściborze.

r. J. Ratajczak – zaproponował, aby środki finansowe z LZS-ów przerzucić na sport szkolny. Dotychczasowe propozycje nie są zadowalające. Niesnaski pomiędzy LZS Rojewo i LZS Ściborze to wina działaczy.

p. Czuk – rundę wiosenną trzeba dokończyć bo inaczej zapłacimy 5.000 zł. kary. Potem należy stworzyć gminny klub. Obecna sytuacja jest chora i nie można jej przedłużać.

p. Radtke – poprosił, aby zawodnikom nie robić problemu jeżeli będą chcieli zmienić klub.

r. M. Borowiak – zauważył, że środki publiczne powinny służyć wspieraniu hobby mieszkańców.

Na tym dyskusję zakończono.


Do pkt. 4
Na posiedzeniu komisji nie zgłoszono żadnych wniosków i interpelacji.




Do pkt 5
Na tym posiedzenie zakończono.



Protokółował Maciej Przeździęk



Przewodniczący Komisji

Józef Ratajczak




Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 marca 2008 23:04
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krzysztof Górny
Ilość wyświetleń: 623
12 marca 2008 23:04 Krzysztof Górny - Utworzenie dokumentu
Zatrzymaj banner przewijany